TOPlist

Itinerář Queen Mary 2

Přestože je Queen Mary 2 primárně určena pro transatlantické plavby, v průběhu roku navštěvuje přístavy prakticky po celém světě.

Počátkem roku vždy absolvuje čtyřměsíční plavbu kolem světa. Plavba zahrnuje návštěvu některých afrických přístavů, poté loď provede okružní plavbu kolem Austrálie a Nového Zélandu a následně zamíří do jihovýchodní Asie, kde je možno navštívit mnoho exotických přístavů. Poté následuje plavba do Dubaje a dalších přístavů na blízkém východě. Loď propluje Suezským průplavem, propluje Středozemním mořem, kde navštíví několik málo přístavů a poté kolem španělského a francouzského pobřeží zamíří zpět do Southamptonu. Současný itinerář plavby kolem světa nezahrnuje americký kontinent, protože rozměry královny neumožňují využití současného panamského průplavu a plavba kolem mysu Horn je nanejvýš nebezpečná i pro takové plavidlo, jakým je Queen Mary 2 (loď se kolem mysu Horn plavila v roce 2006, 2007 a 2009, nicméně tato trasa byla vyškrtnuta). Tento itinerář je každý rok lehce obměněn a celá plavba může proběhnout i v opačném směru. Cena nejlevnější kajuty se pohybuje pro celou plavbu kousek pod hranicí 20 tisíc dolarů, za standardní kabinu s balkónem si rejdařství účtuje asi 25 až 30 tisíc dolarů a nejdražší kajuty v Queen's Grill stojí od 60 do 200 tisíc dolarů za osobu.

Po plavbě kolem světa zpravidla následují plavby mezi evropským a americkým kontinentem, nicméně i tady je z čeho vybírat, protože ne každá plavba má stejný průběh. Často loď po vyplutí ze Southamptonu navštíví i Hamburg, odkud je tedy možno vyplout také. Naopak na druhé straně Atlantiku je někdy součástí itineráře i návštěva Quebecku nebo Halifaxu. Za zmínku stojí, že Queen Mary 2 se účastní amerických oslav 4. července a s tím je spojena její návštěva Bostonu. Pro opravdové milovníky transatlantických plaveb Cunard připravil možnost zjednodušit si starosti se zařizováním jednotlivých plaveb a pokud se tedy cestující rozhodne plavit se tam a zpět, je pro něj připraven příslušný balíček. Základní 7denní plavba ze Southamptonu do New Yorku v nejlevnější kajutě se pohybuje okolo 1 200 dolarů za osobu.

Několikadenní rozestupy mezi připlutím z Ameriky a opětovným vyplutím stejným směrem jsou vyplněny krátkými plavbami o 2 až 5 nocích, kdy jsou na pořadu některé z přístavů Le Havre, Bruggy, Hamburg, Cherbourg nebo Rotterdam.

Jedním z nejpopulárnějších itinerářů, které Queen Mary 2 nabízí, je bezesporu návštěva norských fjordů. Obvykle se jedná o plavbu o 16 nocích a zahrnuje přístavy jako Bergen, Andalsnes, Trondheim, Honningsvag, Tromso, Alesund nebo Stavanger. V těchto přístavech se obvykle nenachází významnější památky, nicméně celá scenérie norských fjordů je jedinečná a v jiných částech světa ji nelze nalézt. Navíc je zde šance spatřit severní polární záři. Cunard nabízí tuto plavbu i o menším počtu nocí, kdy je přístavem pro nalodění a vylodění pasažérů Hamburg, nebo o větším počtu nocí, kdy je plavba k norským fjordům spojena s plavbou přes Atlantik. Plavba ke fjordům nicméně patří mezi poměrné drahé záležitosti v rámci celé nabídky. Nejlevnější vnitřní kajuta stojí okolo 3 tisíc dolarů a kajuta s balkónem okolo 6 až 7 tisíc za osobu.

Queen Mary 2 nezapomíná ve svém kalendáři ani na teplomilné cestující a čas od času podniká i plavbu na jih, kde jeden itinerář obsahuje přístavy ve Vigu, Barceloně, Lisabonu a Valencii a druhý zase přístavy na Mallorce a Madeiře (Funchal). I tyto itineráře si lze prodloužit plavbou přes Atlantský oceán.

Všechny Cunardovy královny tráví Vánoce a oslavy Nového roku v teplých oblastech. Queen Mary 2 před Vánoci dorazí do New Yorku. Odtud vyrazí na jih, Štědrý den se tedy slaví na moři. 26. prosince obvykle dorazí do Karibiku, kde je čas mezi Vánoci a Silvestrem vyplněn návštěvou karibských přístavů a oslava Nového roku opět probíhá na moři, během plavby zpět do New Yorku. Nutno dodat, že atmosféra na lodi je velice sváteční, hlavní prostory mají vánoční výzdobu, vánoční stromeček a perníkovou vesničku, na lodi se zpívají koledy a koná se i vánoční bál.